Megkongatta a vészharangot az európai demokráciák felett a neves elemző

2024. december 21. 17:59

Ivan Krastev szerint 1989 már nem tűnik a liberalizmus fénypontjának.

2024. december 21. 17:59

Fotó: GettyImages

Tévúton jár Európa, amely az elmúlt években azzal volt elfoglalva, hogy egy olyan status quo-t védelmezzen, amely valójában már régen véget ért, és egy olyan nyelvet beszélt, amelyet már nem lehet megérteni – írta a Financial Timesban megjelent véleménycikkében a neves politikai elemző Ivan Krastev, hozzátéve, hogy a kontinens nem sajnálta, hogy energiát és pénzt pazaroljon egy olyan világ helyreállítására,  amely nem fog visszatérni.

Ahogy Krastev fogalmaz, 

az európai demokráciák az idegösszeomlás szélén állnak. 

Egyszerre fenyegeti őket a választók dühe és az elit pánikja. A választók az elit megbüntetéséről álmodoznak, míg a hatalom a választók megnyugtatására törekszik.

Ugyanakkor szerinte a román alkotmánybíróság nemrégiben hozott döntése, amelyben állítólagos külföldi beavatkozás miatt megsemmisítették az elnökválasztás első fordulójának eredményét, azt sugallja, hogy az elit pánikja veszélyesebbé válhat, mint a választók dühe. Eközben szerinte a kormányok próbálkozásai a nemzeti egység mozgósítására a külső fenyegetésekkel szemben nem győzik meg az embereket, hogy a zászló köré gyűljenek.

„A liberális gondolkodású európaiak számára az egyetlen módja annak, hogy leküzdjék pesszimizmusukat, ha megpróbálják megérteni, hogyan és miért árulta el őket saját túlzott optimizmusuk a hidegháború végén” – írja az elemző. Amíg nem értik meg, mennyire helytelen volt ez a „történelem vége” diadalmaskodása, addig a dolgok szétesésének kísértete kísérti őket – tette hozzá.

Szerinte józanul visszatekintve, 

1989 már nem tűnik a liberalizmus fénypontjának. 

Valójában a radikális iszlám számára is nagy ígéretekkel teli év volt. Abban az évben egy iszlamista lázadás (Afganisztánban) először győzött le egy szuperhatalmat (a Szovjetuniót). A szovjet csapatok Afganisztánból való kivonása átalakító erejűnek bizonyult – nemcsak az iszlamisták, hanem az egyszerű oroszok számára is.

Rastev idéz egy 2019-es kutatást, amely szerint az oroszok többségének a szovjet kivonulással járó megaláztatás volt a legmeghatározóbb 1989-es élménye, nem pedig a több mint 40 év óta első szabad lengyelországi választások vagy a berlini fal leomlására.

„Nem a kommunizmus vége, hanem Moszkva szuperhatalmi misztikájának elvesztése alakította az oroszok 1989-es emlékeit” – húzta alá az elemző.

Kifejtette: mai szemmel nézve a kínai kommunista rezsim ellenállóképessége jelentősebb történelmi tényező, mint a kommunizmus európai bukása. Továbbá az úgynevezett középhatalmak, mint India, Törökország és Brazília felemelkedése fontosabb erő az új geopolitikai tájkép alakításában, mint az USA és Kína állandóan hivatkozott rivalizálása.

Hasonlóképpen, a technológia és a demográfia – a mesterséges intelligenciához való viszonyunk és a népesség csökkenésétől és elöregedésétől való félelem – ezentúl 

meghatározóbb tényezők lesznek a nemzeti politika alakításában, mint a demokrácia és az autokrácia közötti ideológiai küzdelem.

Kiderülhet, hogy a legfontosabb dolog, ami 1989-ben történt, a 17 éves Elon Musk távozása volt szülőhazájából, Dél-Afrikából. Amikor pedig évtizedek múlva az emberek visszatekintenek 2024-re, lehetséges, hogy sem Trump győzelme, sem a tekintélyelvűség világszerte tapasztalható térnyerése nem fog olyan következményekkel járni, mint most. „Az európaiaknak azt a leckét kell elsajátítaniuk, hogy a történelem senkivel sem házasodott össze – egyedülálló, és sok szeretője van. Tehát nincs ok a pánikra” – írta Rastev. 

 

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dixtroy
2024. december 22. 08:43
"Az európai demokráciák az idegösszeomlás szélén állnak. Egyszerre fenyegeti őket a választók dühe és az elit pánikja" Ha vannak is idegi gondjaik, az abból fakad, hogy elhitték, ha a migrókat pátyolgatják, azok majd rájuk fognak szavazni, és ez nem akar megtörténni, továbbá az, hogy a minden problémájukat jelentő "szélsőjobboldal" nem akarja behúzni a farkát, ahogy eddig. Amúgy egyáltalán nem pánikolnak, magabiztosak abban, hogy ők tudják a tutit, és az embereket rá kell nevelni. Nincsen annyi szellemi muníciójuk, hogy felismerjék a helyzetet, az meg pláne nincsen, hogy még valamiféle tervet is kidolgozzanak. A szellemi "teljesítményük" annyiban fog kimerülni, hogy Ivan Krastev egy náci háborús bűnös agresszororsz, és mint ilyen nem fontosak állításai. Mivel a szélsőballib horda már évek óta nem képes többre.
SABOTAGE
2024. december 22. 01:50 Szerkesztve
Pedofideszes szardarabok!!! Mindenki elrontott mindent, mindenki rosszul csinál mindent. Csak ti pedofideszes rohadékok vagytok akik mindent jól csinálnak!!! Rohadjatok meg a sok buzi és pedofiljaitokkal együtt!!!
Mich99
2024. december 22. 01:44
A kétségbeesett Zselé is azzal fenyegetőzik, hogy a Nyugatnak vége van – amennyiben nem adnak neki elég pénzt és fegyvert...
elfújta az ellenszél
2024. december 21. 20:48
"a legfontosabb dolog, ami 1989-ben történt, a 17 éves Elon Musk távozása volt szülőhazájából, Dél-Afrikából" Miután Soros seggéből kinyalt már mindent ami egy vén trottyosnál oda szokott kerülni, most gyorsan benyal Musknak is. Egy fenékkel nem lehet két lovat megülni, egy nyelvvel viszont két segget is ki lehet nyalni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!